DEGSON DG308-2.54-04P-14-00AH-1 Screw Terminal 4-Pin 0.82mm² Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-04P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
The DEGSON DG308-2.54-04P-14-00AH-1 is a green screw terminal block designed for printed circuit boards, featuring four pins and supporting a 0.82 mm² wire size. This compact PCB connector is ideal for secure and efficient electrical connections in lift systems and other electronic applications. Each unit is tailored for a single-piece application, ensuring reliability and ease of use in electronic assemblies.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 4
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-04P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 4
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 1.00g
Width 10.64mm