DEGSON DG308-2.54-03P-14-00AH-1 Screw Terminal 3 Pins 0.82mm² Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-03P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
The DEGSON DG308-2.54-03P-14-00AH-1 is a green, screw terminal block designed for use on printed circuit boards with 3 pins and a 0.82 mm² wire accommodation. As a PCB connector, it is ideal for lift systems and other modular terminal applications requiring secure connections. This product is suitable for use in various industrial and electronic applications that involve modular and elevator terminals.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 3
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-03P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 3
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 0.80g
Width 8.10mm