DEGSON DG308-2.54-02P-14-00AH-1 Screw Terminal 0.82mm² 2 Pins Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-02P-14-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
The DEGSON DG308-2.54-02P-14-00AH-1 is a green screw terminal with 2 pins, designed for printed circuit board applications. It supports a conductor size of 0.82 mm², offering secure connection for electronic components. Typically used in lift systems and other PCB terminal applications, it allows for easy installation and maintenance in electrical circuits.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 2
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Horizontal
Wire Gauge (AWG) 26 - 18 AWGmm²
Wire Termination Rising Clamp
Actuation direction Perpendicular (to the PCB)
AWG (min.) 26
Colour Green
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-02P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 2
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 0.50g
Width 5.56mm