DEGSON 15EDGKR-3.81-10P-14-00AH Pin Housing Cable 10 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-10P-14-00AH
Order in multiples of 1
220 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON pin housing cable is a pluggable screw terminal model 15EDGKR-3.81-10P-14-00AH with a total of 10 pins and a contact spacing of 3.81 mm. It is designed with a lift system suitable for applications such as elevators and other electrical connections requiring secure and flexible plug-in terminals. Known for its reliability, the housing is ideal for use in PCB terminals and can be identified by various codes including 020500029
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 10
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 15EDGK-3.81-10P-14-00AH
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 17.90 x 38.89 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 10
Width 38.89mm