DEGSON 15EDGKR-3.81-08P-14-00AH Pin Housing Cable 8 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-08P-14-00AH
Order in multiples of 1
154 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON pin housing cable features eight pins with a contact spacing of 3.81 mm. It is a pluggable screw terminal suitable for lift systems and various electrical applications. As a versatile component, it can be used in combicon PCB terminals and plug-in terminals.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 8
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 15EDGK-3.81-08P-14-00AH
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 17.90 x 31.27 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 8
Width 31.27mm