DEGSON 15EDGKR-3.81-07P-1400AH Pin Housing Cable 7 Pin 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-07P-1400AH
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
52 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKR-3.81-07P-1400AH pin housing cable features 7 pins with a contact spacing of 3.81 mm, and comes in packs of 100 pieces. Manufactured by DEGSON, this component is ideal for reliable and efficient electrical connections in industrial and electronics applications. Typical uses include connecting circuit boards and harnessing wiring setups securely.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 7
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 16AWG
Wire Gauge (mm²) 1.5mm²
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Copper
Dim (L x W x H) 17.90 x 15.10 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Industrial packaging Yes
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 1mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 300V
Series 15EDGKR
Stripping length (max.) 7.00mm
Thread Size M2
Total number of pins 7
Width 15.10mm