DEGSON 15EDGKR-3.81-05P-1400AH Pin Housing Cable 5 Pins 3.81 mm 100 pcs
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-05P-1400AH
China
View Full Product Range (7)
Order in multiples of 1
57 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the 15EDGKR pin housing cable, featuring five pins with a contact spacing of 3.81 mm. This product, with part number 15EDGKR-3.81-05P-1400AH, is supplied in a pack of 100 pieces. It is typically used in electrical and electronic applications for connecting wires securely.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 5
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 16AWG
Wire Gauge (mm²) 1.5mm²
AWG (min.) 28
Connector System wire-to-board
Contact Material Copper
Dim (L x W x H) 17.90 x 10.50 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Industrial packaging Yes
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 1mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 300V
Pin Ø 0.80mm
Pin shape Square
Series 15EDGKR
Stripping length (max.) 7.00mm
Thread Size M2
Total number of pins 5
Width 10.50mm