DEGSON 15EDGKR-3.81-03P-14-00AH-1 Pin Housing Cable 3 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-03P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (7)
Order in multiples of 1
52 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKR-3.81-03P-14-00AH-1 pin housing cable features 3 pins with a contact spacing of 3.81 mm. Manufactured by DEGSON, this product is typically used in electronic and electrical connections. It is suitable for applications requiring reliable and compact cable connections.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 3
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 16AWG
Wire Gauge (mm²) 1.5mm²
AWG (min.) 28
Connector System wire-to-board
Contact Material Copper
Dim (L x W x H) 17.90 x 5.90 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 1mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 300V
Pin Ø 0.80mm
Pin shape Square
Series 15EDGKR
Stripping length (max.) 7.00mm
Thread Size M2
Total number of pins 3
Width 5.90mm