DEGSON 15EDGKR-3.81-02P-14-00AH Pin Housing 2 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-02P-14-00AH
China
View Full Product Range (7)
Order in multiples of 1
127 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON pin housing cable consists of two pins with a contact spacing of 3.81 mm. It features pluggable screw terminals, ideal for secure electrical connections. Common applications include use in lift systems and as plug-in terminals for Combicon PCB terminals.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 2
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 15EDGK-3.81-02P-14-00AH
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 17.90 x 8.41 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 2
Width 8.41mm