DEGSON 15EDGKD-2.5-08P-14-00AH-1 Pin Housing 8 Pins 2.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-08P-14-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
5 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKD-2.5-08P-14-00AH-1 pin housing cable features eight pins with a contact spacing of 2.50 mm. Manufactured by DEGSON, this component is ideal for ensuring secure and reliable electrical connections in a variety of electronics applications. It is typically used in circuit board integrations and electronic assemblies where compact and efficient connections are crucial.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 8
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Case Material PA 66 UL94V-0
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 22.10 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 8
Width 22.10mm