DEGSON 15EDGKD-2.5-06P-14-00AH-1 15EDGKD Pin Housing Cable 6 Pins 2.50mm
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-06P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (9)
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 7 weeks
The DEGSON 15EDGKD-2.5-06P-14-00AH-1 is a pin housing cable featuring 6 pins with a 2.50 mm contact spacing. Manufactured by DEGSON, this component is typically used in electronics and electrical applications for secure cable connections. It is designed to ensure reliable electrical connections in various industrial settings.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 6
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 17.10 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 6
Width 17.10mm