DEGSON 15EDGKD-2.5-05P-14-00AH-1 Pin Housing Cable 5 Pins 2.50 mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-05P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (9)
Order in multiples of 1
102 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the 15EDGKD-2.5-05P-14-00AH-1 pin housing cable with 5 pins and a contact spacing of 2.50 mm. This component is ideal for compact electronic connections where precise pin spacing is crucial. It is typically used in electrical and electronic applications that require reliable and secure connections.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 5
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 14.60 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 5
Width 14.60mm