DEGSON 15EDGKD-2.5-02P-14-00AH-1 Pin Housing 2 Pins 2.50mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-02P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (9)
Order in multiples of 1
71 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKD-2.5-02P-14-00AH-1 pin housing cable features 2 pins and a contact spacing of 2.50 mm. Known for its robust construction, this component provides reliable connections for electrical circuits. It is typically used in various electronic and industrial applications where secure and efficient cable connections are required.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 2
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 7.10 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 2
Width 7.10mm