DEGSON 15EDGK-3.5-05P-14-00AH-1 Pin Housing Cable 5 Pins 3.5mm Spacing 1pc
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.5-05P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (5)
Order in multiples of 1
604 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the 15EDGK-3.5-05P-14-00AH-1 pluggable screw terminal with five pins and a contact spacing of 3.5 mm. This pin housing cable is ideal for use in elevator lift systems and other applications requiring reliable and secure connections. Its robust design ensures durable performance in demanding environments.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.5mm
No of Ways Per Row 5
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 16AWG
Wire Gauge (mm²) 1.5mm²
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 18.30 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Misc Attribute 15EDGK-3.5-05P-14-00AH
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 5
Width 18.30mm