DEGSON 15EDGK-3.5-04P-14-00AH-1 Pin Housing Cable 4 Pins 3.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.5-04P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (5)
Order in multiples of 1
817 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON pin housing cable, model 15EDGK-3.5-04P-14-00AH-1, features four pins with a contact spacing of 3.5 mm, designed for reliable connectivity. It includes pluggable screw terminals and plug-in terminals, suitable for use in elevator lift systems. This product is typically employed in applications requiring secure and consistent electrical connections, commonly found in combicon PCB terminal setups.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.5mm
No of Ways Per Row 4
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 14.80 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Misc Attribute 15EDGK-3.5-04P-14-00AH
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 4
Width 14.80mm