DEGSON 15EDGK-3.5-03P-14-00AH Pin Housing Cable 3 Pin 3.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.5-03P-14-00AH
China
View Full Product Range (5)
Order in multiples of 1
1,080 in stock, despatched in 4 working days
This DEGSON pin housing cable, model 15EDGK-3.5-03P-14-00AH, features three pins with a contact spacing of 3.5 mm. It is a pluggable screw terminal designed for versatile connection needs. Typical applications include elevator lift systems and other Combicon PCB terminal uses.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.5mm
No of Ways Per Row 3
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 11.30 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 3
Width 11.30mm