DEGSON 15EDGK-3.5-02P-14-00AH-1 Pin Housing 2 Pins 3.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.5-02P-14-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
1,068 in stock, despatched in 4 working days
This DEGSON pin housing cable features a total of 2 pins with a contact spacing of 3.5 mm, model number 15EDGK-3.5-02P-14-00AH-1. It offers pluggable screw terminals suitable for secure connections in electrical and electronic circuits. Typical applications include use in combicon PCB terminals and elevator lift systems, where reliable connectivity is crucial.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.5mm
No of Ways Per Row 2
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 28 - 16
Connection Screw terminal
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 7.80 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Misc Attribute 15EDGK-3.5-02P-14-00AH
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 2
Width 7.80mm