CellPack 143632 SRMAHV72-18/0.5M Heatshrink Cable Ø 18-72mm Halogen-Free
MPN
143632
Available to back orderBack order, lead time 11 days
CellPack manufactures the SRMAHV72-18/0.5M heatshrink cable repair sleeve, which accommodates cable diameters ranging from 18 to 72 mm. This protective ground sheath is designed for efficient cable repair and sealing without the need for screw connectors. It serves as a durable and reliable solution for electrical insulation and protection in a variety of cable applications.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 500mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 72mm
Cable Ø range 18 - 72mm
Cable Ø up to 18mm
max. cross section 72mm
Max. temperature +120°C
Min. temperature -40°C