CellPack 143601 SRMAHV28-10/0.5M Heatshrink Cable Ø 10-28mm 1pc Halogen-Free
MPN
143601
2 in stock, despatched in 4 working days
The CellPack 143601 SRMAHV28-10/0.5M is a heatshrink sleeve designed for cable diameters between 10 and 28 mm. It is used for cable repair and protection, functioning as a protective ground sheath. Typical applications include maintaining and repairing cable insulation without the need for screw connectors.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 500mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 28mm
Cable Ø range 10 - 28mm
Cable Ø up to 10mm
max. cross section 28mm
Max. temperature +120°C
Min. temperature -40°C