CamdenBoss CTB3000/10 10 Way 24A Low Profile 45° Terminal Block 5mm Pitch
MPN
CTB3000/10
Brand
CamdenBoss
Order Code
Country of Origin
Hungary
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 500
Available to back orderPlease contact us for lead time
45° low profile terminal block, part of the CamdenBoss CTB3000 Series, with 10 poles, 5mm pitch.
  • 24A current rating
  • 250V voltage rating
  • Rising clamp termination
  • PCB mounting
  • 4mm² wire size
  • Nickel plated brass contact material
  • Polyamide 66 housing material, grey colour
  • Zinc plated steel clamp
  • M2.5 steel screw
  • UL94-V0 flame retardant moulding
  • UL and CE Approved
  • Manufacturer's part CTB3000/10
Pitch 5mm
No. of Ways 10
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction 45°
Wire Gauge (AWG) 30 to 12AWG
Wire Termination Rising Clamp
Colour Grey
Current Rating 24A
No. of Levels 1
Voltage Rating 250V