CamdenBoss CTB0750/12 12 Way 24A 90° Interlocking Terminal Block 5mm Pitch
Image Representative of Range
MPN
CTB0750/12
High power 90° rising clamp terminal from the CamdenBoss CTB0750 Series, 5mm pitch, with 12 poles.
  • 24A current rating
  • Moulded in green UL94-V0 flame retardant PA
  • Professional rising clamp terminals
  • 4mm² cable entry
  • CUL, VDE and IMQ approved
  • Manufacturer's part CTB0750/12
      Pitch 5mm
      No. of Ways 12
      Colour Green
      Current Rating 24A
      No. of Levels 1
      Voltage Rating 300V