CamdenBoss CTB0750/10 10 Way 24A 90° Interlocking Terminal Block 5mm Pitch
Image Representative of Range
MPN
CTB0750/10
Brand
CamdenBoss
Order Code
Country of Origin
Italy
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
Available to back orderPlease contact us for lead time
High power 90° rising clamp terminal from the CamdenBoss CTB0750 Series, 5mm pitch, with 10 poles.
  • 24A current rating
  • Moulded in green UL94-V0 flame retardant PA
  • Professional rising clamp terminals
  • 4mm² cable entry
  • Guided pin alignment
  • Captive screw
  • CUL, VDE and IMQ approved
  • Manufacturer's part CTB0750/10
      Pitch 5mm
      No. of Ways 10
      Mounting Type Through Hole
      Mounting Direction Horizontal
      Wire Gauge (AWG) 30 to 12AWG
      Wire Termination Rising Clamp
      Colour Green
      Current Rating 24A
      No. of Levels 1
      Voltage Rating 300V