Camblock Plus CTBP0558/11 5.08mm Low Profile 90 Degree Rising Clamp T/Block 11p
MPN
CTBP0558/11
China
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 500
Available to back orderPlease contact us for lead time
A 11 pole 5.08mm pitch professional rising clamp terminal block designed for use on PCBs.
  • Low profile
  • 2 and 3 pole double interlocking
  • 4 to 12 pole solid block and end stackable
  • Rating 12A 300V
  • Guided pin alignment
  • Captive screws
Pitch 5.08mm
No. of Ways 11
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Horizontal
Wire Gauge (AWG) 30 to 14AWG
Wire Termination Rising Clamp
Colour Green
Current Rating 12A
No. of Levels 1
Voltage Rating 300V