Camblock Plus CTBP01HL/12 7.62mm 90 Degree Rising Clamp Terminal Block 12p
MPN
CTBP01HL/12
Brand
CamdenBoss
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 250
Available to back orderPlease contact us for lead time
A 12 pole 5.08mm pitch professional rising clamp terminal block designed for use on PCBs.
This 90° mounted standard profile connector is ideal for use in any installation and provides a versatile wire to board connection method. Additional features include a 2 or 3 pole double interlock mechanism and guided pin alignment.
  • 4 to 12 pole pre-assembled
  • Rating 20A 300V (UL) / 24A 450V (VDE)
  • Two or three pole double interlocking modules
  • Guided pin alignment
  • Captive screws
Pitch 7.62mm
No. of Ways 12
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Horizontal
Wire Gauge (AWG) 26 to 12AWG
Wire Termination Rising Clamp
Colour Green
Current Rating 24A
No. of Levels 1
Voltage Rating 300V