Bourns 3362H-1-102LF Cermet trimmer linear 0.5W 1kΩ 240° 270° 1pc
MPN
3362H-1-102LF
Brand
Bourns
EAN-13
Order Code
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
232 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 1kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.5W
Adjustment Type Top
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm
Connection Solder pins
Content 1
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 6.6 x 6.99 x 4.88 mm
Electrical Angle 240°
Height 4.88mm
Length 6.6mm
Maximum Temperature 125°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -55°C
Operation type top
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 6.99mm