Bourns 3299W-1-202LF Cermet trimmer linear 0.5 W 2 kΩ 9° 1 pc(s)
MPN
3299W-1-202LF
Order in multiples of 1
12 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 2kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.5W
Adjustment Type Top
Number of Turns 25
Pitch 2.54mm
Connection Solder pins
Content 1
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 10.03 x 9.53 x 6.1 mm
Electrical Angle
Height 6.1mm
Length 10.03mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type top
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 9.53mm