Bourns 3296Y-1-205LF 3296Y Cermet trimmer linear 0.5W 2MΩ 9° 1 pc
MPN
3296Y-1-205LF
Order in multiples of 1
23 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 2MO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.5W
Adjustment Type Top
Number of Turns 25
Pitch 2.54mm
Connection Solder pins
Content 1
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 9.53 x 4.83 x 10.03 mm
Electrical Angle
Height 10.03mm
Length 9.53mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type top
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm