Bosch 1600A01TH9 Professional Diagonal Side Cutter 160mm Robust
MPN
1600A01TH9
Brand
Bosch
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
36 in stock, despatched in 4 working days
Bosch Professional manufactures the Diagonal Side Cutter 1.600.A01.TH9, a robust 160 mm tool ideal for cutting cables. It features sharp, angled jaws for precision and efficiency in cutting various wire types. Typically, this cutter is used in electrical and construction applications.
Type Side cutter
ESD Safe No
Length 160mm
VDE Safe No
Height 26mm
Material Chromium-vanadium steel
Weight 213g
Width 57mm