Block PCC-0124-050-2 SMPSU 24 V DC 5 A 120 W Compact & Robust Design
MPN
PCC-0124-050-2
Brand
Block
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
The Block PCC-0124-050-2 SMPSU is a din rail mount power supply unit that delivers 24 V DC at 5 A, providing a total power output of 120 W. It features a single output designed for efficient and reliable performance in industrial applications. This unit is typically used in settings requiring steady power supply solutions, such as automated manufacturing systems and other industrial equipment.
Type SMPSU
Output Voltage 24V DC
Output Current 5A
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Dim (L x W x H) 124 x 35 x 127 mm
Efficiency 88.5%
Height 127mm
Input Voltage 90 – 264 V/AC;
90 - 374V DC
Inputs 1
Length 124mm
Max. output current 5A
Max. temperature +70°C
Min. temperature -25°C
MTBF 500000h
Nominal Input Voltage 100 - 240 V/AC
Phases 1
Width 35mm