BACO BAL22ER01D Emergency Stop Button 22mm Red
Image Representative of Range
MPN
BAL22ER01D
Brand
BACO
EAN-13
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
19 in stock, despatched in 4 working days
Type Kill switch
Button Diameter 40mm
Connection Screws
Current Rating 10A
Dimensions (Ø x H) 40 mm x 39.7 mm
Factory colour Red
Functions latch
Height 39.7mm
IP Rating IP69K
Lighting Type None
Misc Attribute L22ER01D
Nominal Voltage 600V
Print motif Arrow symbol
Recess Diameter 22.3mm