ATC Semitec PFCP1000504XX Fc-p2d Series Thermal Cut Out 100 °c
Image Representative of Range
MPN
PFCP1000504XX
Brand
ATC Semitec
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Response Temperature max.:
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 500
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
  • Thermal cut-out 100°C
  • Snap-action design
  • Quick break/quick make switching action
  • High switching contact rating
  • Compact and low -cost design.4x 7.5 x 15mm
  • Heat resistant PBT plastic case
  • Preset calibration temperature
  • Suitable for vacuum impregnation processes
  • Reset temperature approx 70% of response temperature
  • Equipped with 2x 100mm 20AWG leads
  • Pepi FC-P2D series
Sensor Type Thermal cut-out
Current 12A
Response Temperature max. 100°C
Voltage 250V