Zettler Electronics AZ832-2C-24DSE PCB Relay 24V DC 3A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ832-2C-24DSE
Order in multiples of 1
460 available to back orderBack-order availability date - 22/05/2026
Zettler Electronics' AZ832-2C-24DSE is a PCB relay designed for printed circuit boards, operating at 24 V DC with a current rating of 3 A and featuring two change-overs. This mini relay is suitable for applications requiring reliable control in compact spaces, often found in industrial and consumer electronic devices. Its robust design makes it ideal for use in devices where dependable switching is critical.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 3840O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Type PCB relay
Width 10.0mm