Zettler Electronics AZ832-2C-24DE PCB Relay 24V DC 3A 2 Changeovers 1pc
MPN
AZ832-2C-24DE
Order in multiples of 1
188 in stock, despatched in 4 working days
The Zettler Electronics AZ832-2C-24DE is a compact PCB relay capable of handling 24 V DC at 3 A with two change-over contacts. This mini relay is ideal for applications requiring reliable switching, such as in industrial control systems and automation. Featuring robust construction, it ensures consistent performance on printed circuit boards.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 2880O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Type PCB relay
Width 10.0mm