Zettler Electronics AZ832-2C-12DSE PCB Relay 12V DC 3A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ832-2C-12DSE
Order in multiples of 1
124 in stock, despatched in 4 working days
Zettler Electronics manufactures the AZ832-2C-12DSE PCB relay, which operates at 12 V DC with a current capacity of 3 A and features two change-over contacts. Designed for use on printed circuit boards, this mini relay is ideal for applications requiring compact, reliable switching solutions. Common uses include industrial control systems, home automation, and signal switching in electronic devices.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 960O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Type PCB relay
Width 10.0mm