Zettler Electronics AZ832-2C-12DEA PCB Relay 12V DC 3A 2 Change-Overs
MPN
AZ832-2C-12DEA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
8 in stock, despatched in 4 working days
Zettler Electronics manufactures the AZ832-2C-12DEA, a PCB relay designed for 12 V DC and capable of handling 3 A with 2 change-over contacts. This mini relay is ideal for applications requiring reliable switching on printed circuit boards. It is typically used in consumer electronics, automotive systems, and industrial control panels.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 720O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Mounting Type PCB
Response Time 3ms
Type PCB relay
Width 10.0mm