Zettler Electronics AZ832-2C-12DE PCB Relay 12V DC 3A 2 Change-Overs
MPN
AZ832-2C-12DE
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
172 in stock, despatched in 4 working days
The Zettler Electronics AZ832-2C-12DE is a PCB relay rated at 12 V DC with a 3 A capacity and two change-overs. Manufactured to fit on printed circuit boards, this mini relay is ideal for applications requiring compact and reliable switching. Common uses include circuit control in telecommunications and consumer electronics.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 720O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Mounting Type PCB
Response Time 3ms
Type PCB relay
Width 10.0mm