Zettler Electronics AZ822-2C-24DSE PCB Relay 24V DC 2A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ822-2C-24DSE
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 10 days
The Zettler Electronics AZ822-2C-24DSE is a 24 V DC PCB relay with a capacity of 2 A and features 2 change-overs. This compact relay is ideal for printed circuit board applications, offering reliable switching capabilities. It is commonly used in electronic devices requiring miniature relay integration.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 2A
Coil Resistance 2880O
Connection Solder pins
Contact Material AgPd + Au
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20 x 9.8 x 12 mm
Durability 1 x 10E8
Fall Time 2ms
Height 12mm
Length 20mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +90°C
Minimum Temperature -55°C
Mounting Type PCB
Response Time 5ms
Type PCB relay
Width 9.8mm