Zettler Electronics AZ822-2C-12DSE PCB Relay 12V 2A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ822-2C-12DSE
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
104 in stock, despatched in 4 working days
The Zettler Electronics AZ822-2C-12DSE is a PCB relay featuring a 12 V DC coil voltage and a 2 A current rating. It includes two change-over contacts and is suitable for printed circuit board mounting. This mini relay is commonly used in low-power switching applications where compact size and reliability are essential.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 2A
Coil Resistance 960O
Connection Solder pins
Contact Material AgPd + Au
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20 x 9.8 x 12 mm
Durability 1 x 10E8
Fall Time 2ms
Height 12mm
Length 20mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +90°C
Minimum Temperature -55°C
Mounting Type PCB
Response Time 5ms
Type PCB relay
Width 9.8mm