Q. size please
A. Hi Jul, thank you for your question. The dimensions are 98 x 151 x 65mm.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £18.36 |
| 5+ | £17.96 |
| 10+ | £16.92 |
The Yuasa Y7-12 is a 12V 7.0AH SLA designed for standby use. This battery is waterproof. The AGM principle relies on the use of blotters between the lead plates in which the acid is soaked. The AGM technology enables you to have a more efficient battery for a wide range of applications.
Applications: robotics engineering, alarms, backup systems, medical devices, telecommunications, toys, signalling, IT systems.
| Type | VRLA |
|---|---|
| Capacity | 7Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Terminal Type | F2 Faston Tab 6.35mm |
| Dimensions | 65 x 151 x 98mm |
| Chemistry | Valve Regulated Lead Acid |
| Battery Size | SLA |
| Cyclic / standby | Standby |
| Pack Size | 1 |
| Weight | 2650g |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. size please
A. Hi Jul, thank you for your question. The dimensions are 98 x 151 x 65mm.
Q. Are these batteries suitable to be used in UPS applications?
A. Hi Will, thank you for your question. These batteries can be used in a UPS application.
Much cheaper than the original replacement APC cells and just as good.