Q. Hi sealed lead battery 18-5209 which charger do I need to buy to recharge these batteries please
A. Hi Susan, thank you for your question. 18-0720 would be suitable.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 20+ | £7.74 |
The Yuasa Y4-6 is a maintenance free lead-acid battery. It is ideal for high-performance use in permanent charge as well as in cyclic charge.
Applications: robotics engineering, alarm, backup systems, medical devices, telecommunications, toys, signalling, IT systems.
| Type | VRLA |
|---|---|
| Capacity | 4Ah |
| Nominal Voltage | 6V |
| Terminal Type | F2 Faston Tab 6.35mm |
| Dimensions | 100 x 47 x 70mm |
| Chemistry | Valve Regulated Lead Acid |
| Battery Size | SLA |
| Cyclic / standby | Standby |
| Pack Size | 1 |
| Weight | 810g |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi sealed lead battery 18-5209 which charger do I need to buy to recharge these batteries please
A. Hi Susan, thank you for your question. 18-0720 would be suitable.