Wima MKS4O133306B00KS MKS4 0.33uF ±10% 1000V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4O133306B00KS
Order Code
Country of Origin
Germany
Discontinued
A 1000V 330nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 11 x 21 x 31.5mm
  • PCM 27.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.33µF
Tolerance 10%
Voltage 1000V
Material Polyester
Dimensions 11 x 21 x 31.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 27.5mm