Wima MKS4O132205G00MS MKS4 0.22uF ±20% 1000V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4O132205G00MS
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
Discontinued
A 1000V 220nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 20%
  • Dimensions 10.5 x 19 x 26.5mm
  • PCM 22.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.22µF
Tolerance 20%
Voltage 1000V
Material Polyester
Dimensions 10.5 x 19 x 26.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 22.5mm