Wima MKS4J034705G00KS 470nF ±10% 630V 22.5mm Pitch Polyester Capacitor
MPN
MKS4J034705G00KS
Germany
Discontinued
A 630V 470nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 10.5 x 19 x 26.5mm
  • PCM 22.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.47µF
Tolerance 10%
Voltage 630V
Material Polyester
Dimensions 10.5 x 19 x 26.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 22.5mm