Q. Hi me again, What would be the dielectric used for this?
A. Hi Ben, thank you for your question. Polyethylene-terephthalate (PET) film would be the dielectric.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £0.493 |
| 100+ | £0.350 |
A 630V 47nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
| Type | Radial leaded |
|---|---|
| Capacitance | 0.047µF |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 630V |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 5.7 x 12.5 x 10.3mm |
| Operating Temperature | -55 to +100°C |
| Pitch | 7.5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi me again, What would be the dielectric used for this?
A. Hi Ben, thank you for your question. Polyethylene-terephthalate (PET) film would be the dielectric.