Wima MKS4J022202D00MS MKS4 0.022uF ±20% 630V Radial Polyester Film Capacitor
Image Representative of Range
MPN
MKS4J022202D00MS
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
449 in stock, despatched in 4 working days
A 630V 22nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 20%
  • Dimensions 4.5 x 9.5 x 10.3mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.022µF
Tolerance 20%
Voltage 630V
Material Polyester
Dimensions 4.5 x 9.5 x 10.3mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm