Wima MKS4F031003C00KS 100nF ±10% 250V 10mm Pitch Polyester Capacitor
MPN
MKS4F031003C00KS
Germany
View Full Product Range (28)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
224 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
A 250V 100nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 4 x 9 x 13mm
  • PCM 10mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Tolerance 10%
Voltage 250V
Material Polyester
Dimensions 4 x 9 x 13mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 10mm