Wima MKS4F021502B00MS MKS4 0.015uF ±20% 250V Radial Polyester Film Capacitor
Image Representative of Range
MPN
MKS4F021502B00MS
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
28 in stock, despatched in 4 working days
A 250V 15nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 20%
  • Dimensions 3 x 8.5 x 10mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.015µF
Tolerance 20%
Voltage 250V
Material Polyester
Dimensions 3 x 8.5 x 10mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm