Wima MKS4D052206F00KS MKS4 22uF ±10% 100V Radial Polyester Film Capacitor
Image Representative of Range
MPN
MKS4D052206F00KS
Germany
View Full Product Range (28)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
62 in stock, despatched in 4 working days
A 100V 22000nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 13 x 24 x 31.5mm
  • PCM 27.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 22µF
Tolerance 10%
Voltage 100V
Material Polyester
Dimensions 13 x 24 x 31.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 27.5mm