Wima MKS4D041002F00MS MKS4 1uF ±20% 100V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4D041002F00MS
Germany
Discontinued
A 100V 1000nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 20%
  • Dimensions 5.7 x 12.5 x 10.3mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 1µF
Tolerance 20%
Voltage 100V
Material Polyester
Dimensions 5.7 x 12.5 x 10.3mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm