Wima MKS4D031002A00MS MKS4 0.1uF ±20% 100V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4D031002A00MS
Germany
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
1,694 in stock, despatched in 4 working days
A 100V 100nF industry standard metallised Polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 20%
  • Dimensions 2.5 x 7 x 10mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Tolerance 20%
Voltage 100V
Material Polyester
Dimensions 2.5 x 7 x 10mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm